نرم افزار SQL Server یک پایگاه داده قدرتمند جهت مدیریت اطلاعات است که بسیاری از نرم افزارها از آن به عنوان پایگاه داده خود استفاده می کنند.

در حالت استاندارد، پایگاه داده در یک کامپیوتر با سیستم عامل ویندوز سرور و جدا از نرم افزار اصلی نصب و راه اندازی می گردد و حین نصب نرم افزار، آدرس آن در بخش مربوطه در ویزارد نصب نرم افزار وارد می گردد.

پس از نصب نرم افزار و زمان ایجاد ارتباط با سرور SQL ممکن است برنامه با شکست مواجه شده و دسترسی به سرور امکان پذیر نباشد. یکی از دلایل رخ دادن این اتفاق مسدود بودن ارتباط ورودی در سرور است که توسط فایروال سرور انجام می گردد. این فایروال می تواند فایروال ویندوز یا آنتی ویروس باشد اما در هر حالت درخواست ورودی SQL توسط آن مسدود (Block) می شود.

معمولا در شبکه های کوچک، مسئولین نصب نرم افزار برای راحتی کار صرفا فایروال را غیرفعال کرده و ارتباط را برقرار می سازند که این امر باعث یک ریسک امنیتی روی سرور می گردد.


برای رفع این مشکل می بایست پورتهای مربوط به SQL به شماره 1433 و 1434 روی فایروال تعریف و مجاز گردد که این امر از طریق تنظیمات فایروال بخش Advanced و Inbound rules قابل انجام است.


فایل آموزش تصویری این تنظیم به زودی در وبلاگ قرار خواهد گرفت.

منبع : Useful information about ICT |عدم دسترسی به SQL Database در شبکه
برچسب ها : فایروال ,سرور ,افزار ,گردد ,پایگاه ,ارتباط ,پایگاه داده